خرید جنگندهٔ «سوخو ۳۵» و بالگرد «میل ۲۸» قطعی شد

Print Friendly, PDF & Email

خبرگزاری تسنیم، ۷ آذر ۱۴۰۲ ـــ  سردار سیدمهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی «میل ۲۸»، جنگندهٔ «سوخو ۳۵» و هواپیمای آموزشی «یاک ۱۳۰» به سازمان رزم نیروهای مسلح خبر داد. وی با اعلام این خبر گفت: در حوزهٔ هوایی، ورود هواپیمای آموزشی «یاک ۱۳۰»، جنگندهٔ «سوخو ۳۵» و «بالگرد میل ۲۸» به کشور قطعی شده است و فرآیند آن در حال انجام است.

سردار فرحی ادامه داد: سال گذشته نظام نوآوری دفاعی توسط وزیر دفاع ابلاغ شد و این ابلاغ خیلی اثربخش بود، اما به این معنا نیست که ما در همهٔ حوزه‌ها به بالاترین فناوری رسیده‌ایم، در برخی حوزه‌ها جزو چند کشور برتر هستیم و در برخی حوزه‌ها مسیر بلوغ را طی می‌کنیم. در این مسیر باید برای تکمیل توان دفاعی، علاوه بر توسعهٔ توانمندی‌های درون‌زا، از راه‌های میانبر نیز استفاده کنیم که یکی از این حوزه‌ها، حوزهٔ فناوری هوایی است.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: در حوزهٔ بالگرد، ما قابلیتهای خوبی داریم. به‌همین دلیل، از لحاظ کمیت در منطقه برترین هستیم. اما ارتقای کیفی بالگردها در دستور کار قرار گرفته است. در این حوزه ده‌ها پروژه تعریف شده است که برخی از آنها، مانند پرواز در شب،‌ ارتقای سامانه‌های اویونیک، و سامانه‌های موشکی، انجام شده است. امروز شرکت پنها (شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران) با وضعیت سی سال گذشتهٔ خود بسیار متفاوت است، و فکر می‌کنم نیروهای مسلح از فرآیندی که در این مجموعه طی می‌شود، راضی هستند.

پیش از این هم امیر مجتبی روحانی مدیرعامل پنها (پشتیبانی و نوسازی هلیکوپتری ایران) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی تسنیم از تبدیل شدن ایران به قطب منطقه‌ای تعمیر بالگردهای شرقی خبر داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *