دیوان بین‌المللی دادگستری چگونه به شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل پاسخ خواهد داد؟ دولت اسرائیل: این ادعاها «تهمت» است

Print Friendly, PDF & Email

نویسنده: جان مرشایمر ــ

شکی نیست که بسیاری از حقایق توصیف‌شده در سند آفریقای جنوبی قبلاً در رسانه‌ها گزارش شده است. با این حال، آنچه این گزارش را بسیار مهم می‌کند این است که همهٔ این حقایق را در یک مکان گرد هم می‌آورد و توصیفی جامع و کاملاً مبتنی بر واقعیت از نسل‌کشی اسرائیل ارائه می‌دهد. به‌عبارت دیگر، تصویر بزرگ را بدون غفلت از جزئیات ارائه می‌دهد.

جای تعجب نیست که دولت اسرائیل این ادعاها را «تهمت» خوانده است که «هیچ مبنای واقعی یا قانونی ندارد.» اسرائیل همچنین ادعا می‌کند که «آفریقای جنوبی با یک گروه تروریستی که خواستار نابودی کشور اسرائیل است، همکاری می‌کند.»

حقایق در مقابل ادعاهای اسرائیل

با این حال، مطالعهٔ دقیق سند نشان می‌دهد که برای این ادعاها هیچ‌گونه مبنایی وجود ندارد.

در واقع، تصور این‌که با شروع محاکمه اسرائیل چگونه می‌تواند به‌شیوه‌ای منطقی و قانونی از خود دفاع کند دشوار است. به‌هر حال، با وجود این‌همه حقایق وحشیانه و مستند، زیر سؤوال بردن آن‌ها مشکل است.

اجازه دهید در مورد اتهامات آفریقای جنوبی به چند نکتهٔ نظری دیگر هم اشاره کنم.

ویژگی‌های نسل‌کشی

نخست، این سند تأکید می‌کند که نسل‌کشی با دیگر جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت متفاوت است، اگرچه «اغلب ارتباط نزدیکی بین همهٔ این اعمال وجود دارد.»

به‌عنوان مثال، هدف قرار دادن یک مردم غیرنظامی برای پیروزی در جنگ، جنایت جنگی است ـــ همان‌طور که در جنگ جهانی دوم بریتانیا و ایالات متحده شهرهای آلمان و ژاپن را بمباران کردند. این جنایت جنگی بود، اما نسل‌کشی نبود. بریتانیا و ایالات متحده به کشورهایی که حمله کردند، برای نابودی «بخش قابل‌توجهی» یا همهٔ مردم تلاش نکردند.

پاک‌سازی قومی، که از طریق خشونت انتخابی انجام می‌شود، نیز جنایت جنگی است، اگرچه نسل‌کشی نیست، عملی که عمر بارتوف، کارشناس هولوکاست اسرائیلی الاصل، آن را «مادر همهٔ جنایات» می‌نامد.

در این مرحله من می‌خواهم اعتراف کنم: من در ابتدا معتقد بودم که اسرائیل در دو ماه اول جنگ مرتکب جنایات جنگی جدی ـــ اما نه نسل‌کشی ـــ شده است، حتی اگر شواهد فزاینده‌ای از آنچه بارتوف آن را «نیت نسل‌کشی» رهبری اسرائیل می‌نامید وجود داشت.

اما زمانی که اسرائیل پس از پایان آتش‌بس از ۲۴ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ به تهاجم نظامی بازگشت، برای من روشن شد: رهبری اسرائیل در واقع تلاش می‌کرد تا بخش قابل‌توجهی از جمعیت فلسطینی نوار غزه را نابود کند.

بایدن و همدستی آمریکا در نسل‌کشی اسرائیل

دوم، اگرچه پیشنهاد آفریقای جنوبی بر اسرائیل متمرکز است، اما پیامدهای بسیار زیادی برای ایالات متحده، به‌ویژه برای رئیس‌جمهور بایدن و دستیاران کلیدی او، دارد. چرا؟ زیرا تردیدی وجود ندارد که دولت بایدن در نسل‌کشی اسرائیل شریک است، که طبق کنوانسیون نسل‌کشی نیز مجازات دارد.

پرزیدنت بایدن علی‌رغم اعتراف خود مبنی بر دست داشتن اسرائیل در «بمباران بی‌رویه»، همچنین گفته است که «ما کاری جز حفاظت از اسرائیل انجام نخواهیم داد.» او به قول خود وفا کرد، و حتی تا آنجا پیش رفت که کنگره را دو بار دور زد تا به‌سرعت تسلیحات بیشتری به اسرائیل برساند.

فراتر از پیامدهای حقوقی رفتار او، نام بایدن ـــ و نام آمریکا ـــ برای همیشه با آنچه احتمالاً به‌عنوان یکی از نمونه‌های کلاسیک تلاش برای نسل‌کشی شناخته می‌شود، مرتبط خواهد بود.

اسرائیل در برابر دادگاه بین‌المللی دادگستری (ICJ): یک نقطهٔ عطف تاریخی

سوم، هرگز تصور نمی‌کردم روزی را ببینم که اسرائیل، کشوری مملو از بازماندگان هولوکاست و فرزندان آنها، به‌طور جدی متهم به نسل‌کشی شود.

صرف‌نظر از نتیجهٔ این پرونده در دادگاه بین‌المللی دادگستری ـــ و در اینجا من از مانورهایی که ایالات متحده و اسرائیل برای خنثی کردن یک محاکمه عادلانه استفاده خواهند کرد آگاهم ـــ اسرائیل در آینده در سراسر جهان به‌عنوان مسؤول اصلی یکی از موارد متعارف نسل‌کشی شناخته خواهد شد.

نسل‌کشی بی‌پایان: چشم‌انداز تلخ

چهارم، سند آفریقای جنوبی تأکید می‌کند که هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این نسل‌کشی به‌زودی پایان خواهد یافت مگر این‌که دیوان بین‌المللی دادگستری با موفقیت مداخله کند.

در ادعانامه، دو بار سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ برای نشان دادن این موضوع نقل می‌شود: «ما متوقف نمی‌شویم. ما به مبارزه ادامه می‌دهیم و در روزهای آینده در حال تعمیق درگیری هستیم که طولانی خواهد بود. این یک نبرد است، و پایانی بر آن متصور نیست.» (کیفرخواست، ص ۸ و ۸۲).

امید است که آفریقای جنوبی و دیوان بین‌المللی دادگستری بتوانند به جنگ غزه پایان دهند. اما در نهایت قدرت دادگاه‌های بین‌المللی برای فشار بر کشورهایی مانند اسرائیل و ایالات متحده بسیار محدود است.

شکستِ به‌اصطلاح کارشناسان حقوق بشر

در نهایت، ایالات متحده یک دموکراسی لیبرال است که مشخصهٔ آن بسیاری از روشنفکران، سردبیران روزنامه‌ها، سیاست‌گذاران، کارشناسان و محققانی هستند که پیوسته تعهد عمیق خود را به حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان اعلام می‌کنند. این افراد تمایل دارند در مورد جنایات جنگیِ احتمالی توسط دیگر کشورها، به‌ویژه جنایات جنگی که شامل ایالات متحده یا یکی از متحدانش می‌شود، بسیار پر سر و صدا باشند.

با این حال، در مورد نسل‌کشی اسرائیل، بیشتر کارشناسان حقوق بشر در جریان اصلیِ لیبرال از اقدامات وحشیانه اسرائیل در غزه یا لفاظی‌های نسل‌کشی رهبران آن گزارش‌های چندانی منتشر نکرده‌اند. به امید روزی که سکوت دردسرسازشان را توضیح دهند.

صرف‌نظر از این، من معتقدم که تاریخ با آنها مهربان نخواهد بود، زیرا آنها به‌سختی حتی یک کلمه در مورد دخالت کشورشان در جنایت وحشتناکی که همه آن را در زمان واقعی مشاهده کرده و می‌کنند، صحبت نکردند.

منبع: تله‌پولیس، ۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۴
https://www.telepolis.de/features/Wie ـ wird ـ der ـ Internationale ـ Gerichtshof ـ auf ـ Suedafrikas ـ Klage ـ gegen ـ Israel ـ reagieren ـ ۹۵۹۶۸۴۳.html?seite=۲https://www.telepolis.de/thema/Benzin

٪ نظرات

  • حامد رضایی

    سند آفریقای جنوبی سند افتخار بزرگی در پایداری و پاسداری از حقوق بشر غیر انتخابی پراگماتیستی است. رژیم اسرائیل بنابه اظهارات رهبران این کشور واعمال آنها در صحنه جنگ با مردم بی دفاع فلسطینی گویای مستدل ادعاهای مطرح شده در این سند. دنیا، مردمان ودولت مردان کشورها در بوته آزمایش بزرگی قرار گرفته اند. اینکه کجا وله و علیه کی موضع گیری میکنند.

  • محمود رضاقلی

    بسیار عالی! امیدوارم دیوان بین المللی لاهه با همه فشارهای امپریالیستی و صهیونیستی رأی عادلانه ای در این باره صادر کند. این یک حکم تاریخی و تعیین کننده در مبارزه آزادی بخش خلق فلسطین خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *