رهبران اتحادیه اروپا تصمیم به نظامی شدن گرفته‌اند، حال چه می‌شود؟

Print Friendly, PDF & Email

نویسنده: دیمیتری دریز ــ

دوران شادی و کف زدن برای بلوک اروپای غربی به پایان رسیده است، زیرا امانوئل ماکرون در چهرهٔ «مرد سخت» ظاهر می‌شود تا آن را به‌سوی نبرد هدایت کند.

اتحادیهٔ اروپا قصد ندارد برای دونباس بمیرد. این را جوزپ بورل، کمیسر سیاست خارجی این کشور هفته گذشته بیان کرد. رهبران کشورهای بلوک اروپای غربی در نشست بعدی خود دربارهٔ افزایش هزینه‌های دفاعی بحث خواهند کرد و دربارهٔ سرنوشت دارایی‌های مسدود شدهٔ روسیه تصمیم خواهند گرفت.

بورل از همکارانش خواست که اوضاع را ملتهب نکنند و مردم عادی را بیهوده نترسانند. اشارهٔ این مقام ارشد به اظهارات اخیر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بود که از احتمال اعزام نیرو به اوکراین صحبت کرده بود.

از دیدگاه کرملین، اقدام رهبران غربی تاکنون ناممکن به نظر می‌رسد، اما ممکن است تغییرات جدی در راه باشد.

نشست بعدی اتحادیهٔ اروپا را می‌توان تاریخی توصیف کرد. مسألهٔ اصلی حتی سرنوشت دارایی‌های مسدود شدهٔ روسیه نیست، بلکه این واقعیت است که، شاید برای اولین بار، بلوک در حال بحث در مورد انتقال به یک اقتصاد نظامی است. همان‌طور که چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، بیان کرد، زمان تغییر پارادایم روابط دفاعی و امنیتی فرا رسیده است. واقعیت موضوع این است که اروپای غربی کاملاً برای جنگ آماده نبود، و هیچ‌کس انتظارش را نداشت و حتی فکرش را هم نمی کرد که ممکن باشد.

تیموفی بورداچف: اتحادیهٔ اروپا اکنون با عواقب شکست استراتژیک عظیم خود دست و پنجه نرم می‌کند

اولویت‌های آن‌ها چه بود؟ آب و هوا ـــ آنها دستورالعمل‌هایی برای کشاورزان نوشتند که گاوهایشان چقدر مونوکسید کربن باید منتشر کنند تا محیط زیست را خراب نکنند.

چه چیز دیگر؟ بی‌طرفی جنسیتی، چندفرهنگی، برابری جنسیتی ـــ در برابر چنین پس‌زمینه‌ای شاد، آن‌ها تهدید نظامی را فراموش کرده بودند. حالا آن‌ها باید به عقب برگردند. آن‌ها نه‌تنها باید معیارهای اقتصادی بلکه سیاسی خود را معامله کنند تا رأی‌دهندگان به‌طور جدی به تهدید روسیه باور داشته باشند.

این نیز به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی نیاز دارد.

هنوز جزئیاتی در دست نیست، اما قطب‌های افراطی مشخص شده‌اند. لحن را مکرون تعیین کرده است. رئیس جمهور فرانسه اعزام نیرو به اوکراین را رد نکرده است.

برخی از متحدان او در این مورد ابراز نگرانی کرده‌اند و به هر طریق ممکن این احتمال را رد می کنند. با این حال، واقعیت این است که هیچ احتمالی، از جمله این سناریو، را نمی‌توان رد کرد، به‌خصوص اگر خط مقدمِ اوکراین سقوط کند.

برای اجتناب از همهٔ این‌ها، آن‌ها باید ابزار تازه‌ای برای کمک به کی‌یف بیابند. اتفاقاً دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری در این مورد صحبت کرده بود ـــ آنها گوش نکردند. اما حق با او بود. اکنون، کاجا کالاس، نخست‌وزیر استونی، گفته است که سیاست افزایش هزینه‌های نظامی برای او خودکشی سیاسی است، اما چارهٔ دیگری وجود ندارد.

و روسیه، که از آن به‌عنوان تهدید اصلی یاد می‌شود، چطور؟ روسیه از مجازات‌های وحشتناک صحبت می‌کند، اما ماهیت دقیق آن‌ها را تعریف نکرده است.

شرکای سابق ما هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند. با وجود این، من می‌خواهم یک نکته ساده را یادآوری کنم: اگر بیماری درمان نشود، خود به‌خود از بین نمی‌رود. فقط بدتر خواهد شد

درگیری‌های نظامی هم همین‌طور است، زیرا اگر به‌موقع متوقف نشوند، از کنترل خارجی می‌شوند.

ـــــــــــــــــــ
* دیمیتری دریز، ناظر سیاسی کومرسانت FM.

این مقاله اولین بار توسط کومرسانت منتشر شد و توسط تیم RT ترجمه و ویرایش شد.

یک نظر

  • سیروس کمال

    خیلی جالب است، علیرغم تهدیدهای امریکا، در تهدید اروپا به عدم پشتیبانی ناتو از این قاره، هنوز رهبران اروپا بویژه فرانسه و آلمان تهدید را از سمت روسیه در قبال خود می بینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *