مسیرهای تبادل برق با اروپا اعلام شد/ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای به ۳هزار مگاوات می‌رسد

Print Friendly, PDF & Email

خبرگزاری ایلنا، ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ـــ همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، دربارهٔ جزئیات صادرات برق به اروپا اظهار داشت: ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به‌زودی به کشور روسیه وصل شویم، و اگر این پروژه نهایی شود با اروپا تبادل برق خواهیم داشت. به‌گفتهٔ او: به‌لحاظ شبکه نیز از طریق پست back to back به ترکیه وصل می‌شویم و به‌نوعی از طریق این شبکه می‌توانیم با اروپا تبادل برق داشته باشیم. وی تصریح کرد: همچنین می‌توانیم با روسیه سنکرون شویم. به‌زودی این ارتباط انجام می‌شود.
حائری دربارهٔ میزان صادرات توضیح داد: ابتدا باید ببینیم نیاز صادرات چقدر است. در مرحلهٔ اول، با ۳۰۰ مگاوات از مسیر آذربایجان و ارمنستان، تبادل برق با روسیه شروع می‌شود و بعد از مدتی به ۱۰۰۰ مگاوات می‌رسد، و اگر بخواهیم بیشتر توسعه دهیم باید خطوط انتقال را تقویت و قوی‌تر کنیم. به‌گفتهٔ او: با ترکیه نیز ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات شرایط تبادل برق را داریم که اکنون انجام می‌شود.
وی دربارهٔ افزایش تولید برق هسته‌ای نیز خاطرنشان کرد: البته مسؤولیت ساخت نیروگاه‌های اتمی با سازمان انرژی اتمی است. آنها نیروگاه را می‌سازند و ما نیز برق را خریداری و از آن استفاده می‌کنیم. در حال حاضر ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه اتمی داریم و ۲۰۰۰ مگاوات دیگر هم در بوشهر و کنار نیروگاه ۱۰۰۰ مگاوتی کنونی در حال ساخت  است که تا سال آینده این ظرفیت به ۳ هزار مگاوت می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *