ینس استولتنبرگ: درگیری میان ناتو و روسیه ممکن است «ده‌ها سال» به‌طول انجامد

Print Friendly, PDF & Email

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، با این پیش‌بینی که «درگیری» با روسیه که ممکن است «چندین دهه طول بکشد»، از اعضای این بلوک خواست تا تولیدات نظامی خود را افزایش دهند. استولتنبرگ بارها هشدار داده بود که اقتصادهای غربی برای چنین درگیری آمادگی ندارند.

با شکست ضدحملهٔ اوکراین و آماده شدن نیروهای روسی برای تصرف استحکامات کلیدی آودیوکا در دونباس، برای هفته‌ها گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از تشدید کمبود نفرات و مهمات در ارتش کیف بود. در بحبوحۀ هشدارهای مربوط سقوط زنجیره‌وار در جبهه‌ها، استولتنبرگ به روزنامهٔ آلمانی «دی ولت» گفت که اعضای ناتو باید تولید تسلیحات خود را افزایش دهند تا بتوانند نیاز اوکراین را برآورده نمایند.

او گفت: «ما باید پایگاه صنعتی خود را سریعتر بازسازی کنیم و گسترش دهیم تا بتوانیم ضمن تأمین اوکراین، ذخایر خود را دوباره جایگزین کنیم. این به‌معنای تغییر از تولید کُند در زمان صلح، به تولید سریعی است که برای دوران جنگ ضروری است.»

ناتو اخیراً قراردادهایی به ارزش ۲/۱ میلیارد دلار برای تولید حدود ۲۲۰ هزار گلوله توپ ۱۵۵ میلی‌متری امضا کرده است که میزان کل هزینۀ معاملات مهمات شش ماه گذشته این پیمان را به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسانده است. با این حال، تا پایان سال ۲۰۲۵ تعهدات این آخرین قراردادها به اتمام نخواهد رسید و تعهدات قبلی به اوکراین تا به‌حال نیز ـــ مانند میلیون‌ها گلولهٔ توپ وعده داده شده توسط اتحادیهٔ اروپا ـــ محقق نشده است. در همین حال، ذخایر انبار مهمات آمریکا در تلاش برای تسلیح اوکراین و اسرائیل به ‌اتمام رسیده و بستهٔ کمک نظامی ۶۱ میلیارد دلاری که توسط کاخ سفید وعده داده شده بود، در کنگره متوقف شده است.

استولتنبرگ در ادامه به «بیلد» چنین گفت: «ناتو به‌دنبال جنگ با روسیه نیست. اما ما باید خود را برای رویارویی که ممکن است چندین دهه طول بکشد، آماده کنیم. اگر پوتین در اوکراین پیروز شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که روسیه به کشورهای دیگر تجاوز نکند.»

استولتنبرگ یکی از چندین رهبر سیاسی و نظامی غرب است که در هفته‌های اخیر حملهٔ قریب‌الوقوع روسیه به بلوک را پیش‌بینی کرده‌اند. ترولز لوند پولسن، وزیر دفاع دانمارک، ژنرال مایکل بایدن سوئدی، کاجا کالاس، نخست‌وزیر استونی، و گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، همگی اعلام کرده‌اند که چنین درگیری ممکن است در عرض سه سال آینده آغاز شود.

گذشته از این واقعیت که حمله به خاک ناتو روسیه را وارد جنگ با کل پیمان ناتو خواهد کرد، مقامات روسی بارها تاکید کرده‌اند که مسکو هیچ منفعت ژئوپلیتیکی، اقتصادی یا نظامی در لهستان یا کشورهای بالتیک ندارد.

پوتین در اوایل این هفته به خبرنگار آمریکایی تاکر کارلسون گفت: «این امر کاملاً منتفی است». او گفت: «لازم نیست نوعی تحلیل‎گر باشید تا دریابید درگیری در نوعی جنگ جهانی خلاف عقل سلیم است. و روشن است که یک جنگ جهانی همهٔ بشریت را در آستانهٔ نابودی قرار خواهد داد.»

پوتین استدلال کرد که رهبران غربی «در تلاش برای ارعاب مردم خود با یک تهدید خیالی از سوی روسیه هستند.» او گفت که این پیش‌بینی‌ها «فقط داستان‌هایی وحشتناک برای مردم عادی است تا بتوان پول بیشتری از مالیات‌دهندگان آمریکایی و مالیات‌دهندگان اروپایی اخاذی کنند»، و جریان ارسال اسلحه و مهمات به اوکراین ادامه یابد.

منبع: راشیا تودی، ۱۰ فوریۀ ۲۰۲۴
https://english.10mehr.com/nato-russia-confrontation-could-last-decades-stoltenberg/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *