«اوو مورالس» یک شرکت فراملیتی اسپانیائی را در بولیوی ملی کرد

Print Friendly, PDF & Email

پس از فروپاشی اتحاد شوروی، سوسیالیسم در آمریکای لاتین دوباره زنده میشود

نوشته: نیکولا مائوری
منبع: سایت «ادیتو وب»

«از آنجایی که ما زحمتکشان و خلق بولیوی را که برای بازگرداندن منابع طبیعی و خدمات بنیادین به کشور مبارزه کردهاند ستایش میکنیم، امروز شرکت تولیدکنندهٔ برق را ملی کردیم.» («اوو مورالس»)

بر اساس حکم برتر شماره ۱۲۱۴، شرکت منتقل کنندهٔ برق در بولیوی ملی اعلام گردید.

شرکت «رد الکتریکا» ۹۹٫۹ درصد سهام شرکت انتقال برق را در اختیار دارد. این شرکت انتقال و توزیع برق را در شش ایالت این کشور منطقهٔ «آند» برعهده دارد. از آنجایی که عملیات شرکت اسپانیایی در بولیوی و در شیلی فقط ۲ تا ۳ در صد مبلغ کارکردش را تشکیل میدهد، تأثیر اقتصادی این ملی کردن برای شرکت اسپانیایی زیاد نیست.

«اوو مورالس» در سخنرانی خود بههنگام روز ستایش کار در کاخ دولتی در لاپاز، اظهار داشت: «از آن جائی که ما زحمتکشان و خلق بولیوی را که برای بازگرداندن منابع طبیعی و خدمات بنیادین به کشورمبارزه کردهاند ستایش میکنیم، امروز شرکت تولیدکنندهٔ برق را ملی کردیم.» پس از خواندن حکم نامبرده، فرماندار شهر از «تیتو گاندارییاس»، فرمانده نیروهای نظامی خواست که به نیروهای خود دستورات لازم را برای «اشغال ارگانهای تصمیمگیری واجد صلاحیت اداری و عملکردی شرکت انتقال برق، صادر نماید.»

در حکم برتر شماره ۱۲۱۴، «ملی کردن تمام سهام شرکت «رد الکتریکا انترناسیونال»، یکی از شعبههای شرکت «رف» صادرشده و تغییر نام آن به شرکت ملی برق دولتی («آنده») خواسته شده بود. مورالس تصمیم خود را این گونه توجیه کرد: «بخش بینالمللی شرکت اسپانیایی طی ۱۶ سال فقط مبلغ ۸۱ میلیون دلار آمریکایی در بولیوی سرمایهگذاری کرده است. بهعبارت دیگر میانگینی برابر با پنج میلیون دلار در سال.» این مقدار کم برآورد شده است.

سایر ملی کردنهای صورت گرفته توسط «اوو مورالس»

از هنگام روی کار آمدن «اوو مورالس»، مجلس بولیوی دولت را ملزم به سلب مالکیت از بخش خصوصی صاحب برخی از خدمات عمومی و برخی دیگر از شرکت ها کرده است. اینچنین است که در سال ۲۰۱۰، سهام چهار شرکت تولیدکنندهٔ برق، از جمله دو شعبهٔ شرکت فرانسوی «الکتریسیته دو فرانس ـــ سوئز» ملی شدند. پرزیدنت «اوو مورالس» از هنگام رسیدن به قدرت در سال ۲۰۰۶، پانزده شرکت نفتی، تولید سیمان و کانی را ملی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *