اسنادی از برخوردهای متقابل سازمان رسمی حزب تودهٔ ایران و اعضای معترض حزب در سال ۱۳۶۸

Print Friendly, PDF & Email

همراه با اوج‌گیری اعتراض‌ها در صفوف واحدهای حزبی در اروپای غربی و اتحاد شوروی، رهبری حزب اقدام به انتشار نشریهٔ «مسایل حزبی» نمود. این نشریه نه محلی برای انعکاس نظرات گوناگون موجود در بین اعضای حزب در زمینه‌های مختلف و پاسخ‌گویی به آن‌ها، بلکه محملی برای طرح یک‌طرفهٔ نظرات گردانندگان حزب در قبال تنها برخی از مسایلی بود که از سوی اعضای معترض حزب مطرح می‌شد.

ما به‌عنوان نمونه، شمارهٔ ۲ نشریهٔ مسایل حزبی را در فایل پیوست منتشر می‌کنیم.

 

همچنین برای آگاهی از نظرات اعضا و کادرهای معترض حزبی مطالب زیر را از «بولتن تدارک کنگرهٔ سوم»، وابسته به «جنبش نوسازی حزب تودهٔ ایران»، شمارهٔ ۲، شهریور ۱۳۶۸، انتشار می‌دهیم:

۱ـ «خطاب به اعضای حزب تودهٔ ایران» که از سوی «جنبش اعتراضی و نوسازی حزب تودهٔ ایران در فرانسه، آلمان فدرال، برلین غربی، سوئد، بریتانیا، مسکو» در مرداد ۱۳۶۸ منتشر شد. در آن زمان، اکثریت اعضای واحدهای حزبی در خارج از کشور (توده‌ای‌هایی که پس ازیورش‌های رژیم جمهوری اسلامی به حزب، مهاجرت کرده بودند) از این جنبش اعتراضی حمایت می‌کردند. این نامه در فایل پیوست قابل دسترس است.

۲ـ واحد حزبی آلمان فدرال در آن مقطع پرتعدادترین سازمان حزبی در کشورهای غربی بود. نامه‌های رد و بدل شده بین اکثریت اعضای «کمیتهٔ کشوری آلمان فدرال» و رهبری حزب در فایل پیوست قابل دسترس است. این نامه‌ها از ۲۲ مرداد تا ۴ بهمن ۱۳۶۷ نوشته شده‌اند. 

همان‌طور که بارها تأکید کرده‌ایم، انتشار این اسناد از سوی سایت «مهر»، با هدف آگاه‌سازی رفقای توده‌ای و دیگر خوانندگان سایت از زندگی درونی حزب در آن مقطع حساس تاریخی است. ما به‌زودی انتشار نظرات مستقل خویش را در زمینهٔ مسایل نظری مربوط به فروپاشی اتحاد شوروی آغاز می‌کنیم تا تفاوت دیدگاه‌های خود را، هم با سازمان رسمی حزب و هم با جنبش اعتراضی اعضای حزب، دربارهٔ روند فروپاشی اردوگاه سوسیالیستی بیان کرده باشیم.

تحریریهٔ «مهر»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *