اعتصاب عمومی ۲۴ ساعته: زنجیرهای بردگی معاصر را پاره کنیم

Print Friendly, PDF & Email

در پی بسیج اعتصاب کارگران، صاحبان مشاغل آزاد، زنان، زندانیان، مهاجران، دانشجویان و دانش‌آموزان مدارس که به فراخوان جبهه سراسری کارگران مبارز (PAME) برای اعتصاب عمومی ۲۴ ساعته در بخش‌های دولتی و خصوصی در ۲۷ نوامبر پاسخ مثبت دادند، در بسیاری از شهرهای یونان تظاهرات توده‌ای برپا شد.

PAME ده‌ها تظاهرات اعتراضی را در تمام شهرهای بزرگ یونان سازماندهی کرد.

هزاران تظاهرکننده در مرکز آتن گرد هم آمدند و سپس به‌سوی پارلمان یونان راهپیمایی کردند. یک هیأت نمایندگی از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری در این تظاهرات شرکت داشت.

جیوتا تاولاری (Giota Tavoulari)، رئیس فدراسیون کارگران در صنعت داروسازی و عضو دبیرخانه اجرایی (PAME)، سخنران اصلی این راهپیمایی بود. وی خواهان سازماندهی کارگران در اتحادیه‌های کارگری بزرگ و قدرتمند در همه جا و افزایش قابل توجه دستمزدهای شد:

• امضای توافقنامه پرداخت دستمزد در سطح کشور با بازگشت به حداقل حقوق ۷۵۱ یورو، به‌مثابه پایه حداقل برای افزایش پایین‌ترین حقوق‌ها.
• بازگشت مجدد حداقل حقوق‌ در نواحی مختلف به سطح حقوق در سال ۲۰۰۹. باید به حقوق‌های ناچیز بخور و نمیر ۵۸۶ و ۵۱۱ یورویی پایان داده شود.
• هیچ کارگری نباید خارج از قرارداد جمعی کار قرار گیرد. باید به فاجعه قراردادهای فردی پایان داده شود. تمام قوانین ضدکارگری که قراردادهای جمعی کار را مورد تجاوز قرار می‌دهند باید ملغی شوند.
• باید روابط کاری با ثبات احیا شوند.
• تمام قوانینی که ضد حقوق تأمین اجتماعی‌اند و پوشش تأمین اجتماعی و مستمری را تقلیل می‌دهند باید ملغی شوند.
• اعاده تمام زیان‌ها و تضمین دولتی کامل برای پرداخت تمام مستمری‌ها و مزایا.
• نیازهای مالی صندوق‌های تأمین اجتماعی را باید دولت و کارفرماهای بزرگ پوشش دهند.
• حداقل مستمری ۶۰۰ یورو شود.
• هیچ کارگری نباید بدون پوشش تأمین اجتماعی باشد.
• جبران خسارت فوری ۱۳‌ـ‌مین و ۱۴‌ـ‌مین دوره مستمری‌ها.
• پایان دادن به کابوس بیکاری.
• پرداخت مزایای کامل به بیکاران در تمام دوران بیکاری‌شان.
• دوره بیکاری در محاسبه میزان حقوق بازنشستگی بدون هیچ‌گونه فشار مالی بر فرد بیکار باید محاسبه شود. دولت و کارفرما مسئول پرداخت‌های این دوره‌اند.
• بازار بردگی برنامه‌های استخدامی باید برچیده شود.

ضمناً، نماینده (PAME) مواضع رهبری کنفدراسیون سراسری کارگران یونان(GSEE) و اتحادیه‌های کارگری یونان (ADEDY) که به دیدگاه توافق عمومی، مصالحه، همکاری طبقاتی میدان می‌دهد را مورد انتقاد قرار داد و افزود (PAME) تئوری همکاری طبقاتی را رد می‌کند و باز هم تأکید کرد که: «ما این توهم را که اگر مدیران دولتی تغییر کنند، آنگاه سیستم استثمار و بهره‌کشی انسانی‌تر خواهد شد و وضعیت تغییر خواهد کرد را رد می کنیم. ثابت شده است که این انتظارات، امید به تغییرات دولتی موجب بازگشت آنچه از دست داده‌ایم نمی‌شود. بی‌حرکتی و تأخیر موجب نقصان‌های جدید و زیان‌های تازه می‌شود و به تثبیت فقر و تهیدستی می‌انجامد. قول ها، یعنی خرده نان‌هایی که دولت امروز می‌دهد و اتحاد چپ رادیکال (SYRIZA) نشان می‌دهد که استراتژی آن‌ها هماهنگ است، این که آن‌ها از ثروت گروه‌های کارفرمایان حمایت می‌کنند، انگیزه سودآوری بیشتر به آن‌ها می‌دهند و قول‌های پوچ به کارگران».

این سخنران خواستار مبارزه در راه دستیابی به آرمان زیر شد:
«تنها هدف ضروری و واقعی، یعنی ثروتی که تولید می‌شود به کسانی که آن را تولید کرده‌اند بازگردانده شود، به ما. باید مبارزه در جهت برآورده کردن نیازهای امروزی کارگران و قشرهای مردمی باشد. به‌خاطر این که ما بتوانیم به رویاهای خود و کابوس‌های استثمارکنندگان‌مان تحقق بخشیم».

بیانیه دی. کوتسومپاس

دبیر اول کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان (KKE)، دیمیتریس کوتسومپاس D. Koutsoumpas، در بسیج اعتصابی در آتن شرکت کرد و بیانیه زیر را ارائه داد:

«KKE از قشرهای مردمی فقیر با تمام قوا حمایت می کند. این وضعیت دیگر نمی‌تواند قابل تحمل باشد، هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند با خرده نان زندگی کند. KKE تمام نیرویش را وقف احیای جنبش کارگری ـ مردمی خواهد کرد، وقف تغییر رابطه نیروها ـ رابطه بسیار منفی نیروها ـ در داخل جنبش کارگری، در انتخابات اتحادیه‌ها ی کارگری، در انتخابات سیاسی، علیه آن رهبرانی که مبارزهٔ مردم و مشارکت مردم را دست کم می‌گیرند. با این هدف که بتوانیم اتحاد اجتماعی گسترده‌ای علیه انحصارات، علیه سیستم آن‌ها، و در جهت تغییرات بنیادین و شکست آن‌ها از جمله در قدرت به‌وجود آوریم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *