بیانیهٔ حزب کمونیست ترکیه در مورد مقاومت کارگران یاتاگان

Print Friendly, PDF & Email

کارگران یاتاگان تسلیم نخواهند شد! مردم سراسر کشور در کنار آنان خواهند ماند!

مقاومت کارگران یاتاگان، کارخانه دولتی ذغال سنگ در آجئان استان موگلا ادامه دارد. ساکنان یاتاگان، ینی کوی و کمرکوی، سایت راکتورها و معادن ذغال سنگ، با جنبش مقاومت کارگران اعلام همبستگی کرده‌اند.


کارگران پس از اطلاع از تصمیم شرکت الشن الکتریک، برندهٔ مناقصه، مبنی بر تصرف کارخانه، ورودی کارخانه برق را مسدود کردند. آن‌ها در کارخانه را بسته‌اند و از آن زمان تاکنون این محل را ترک نکرده‌اند.

کارگران مصمم‌اند تا این کارخانه‌ها را در اختیار هیچ سرمایه‌دار داخلی یا خارجی قرار ندهند. سرمایه‌دارانی که حاصل کار آنان را تاراج می‌کنند.
آن‌ها به مقاومت خود ادامه می دهند.


زمانی که دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه متوجه شد که کارگران تسلیم تصمیم آن‌ها نخواهند شد، خشمگین شد و موضوع خصوصی‌سازی این کارخانه را در دستور جلسه قرار داد. مدتی پیش، آن‌ها با شتاب مسأله فروش کارخانه ذغال را تکمیل کردند.


با وجود این، به‌دلیل موضع قاطع کارگران، روسا جرأت آمدن به یاتاگان را نداشتند. ماه‌ها پس از اعلان نهایی شدن مناقصه، دولت و روسا جرأت پیدا کرده‌اند آنچه را متعلق به کارگران و مردم است به زور بگیرند.


کارگران و ساکنان این منطقه آماده می‌شوند تا این مهمانان ناخوانده را «ملاقات» کنند. کارگران یاتاگان و خانواده‌های‌شان برای مردم ترکیه پیامی دارند:

«در کنار ما بمانید!»

باید به فراخوان آن‌ها توجه کنیم.

زیرا آن‌ها مقاومت می‌کنند تا منابع ما به سود ملت و برای رفاه ملت مورد بهره‌برداری قرار گیرند. آن‌ها تنها به این دلیل مقاومت نمی‌کنند که شغل‌های خود را حفظ کنند. آن‌ها می‌کوشند تا جلوی سرمایه‌دارانی را بگیرند که می‌خواهند نهادهایی را غارت کنند که منابع متعلق به مردم، آن‌ها را به‌وجود آورده‌اند و به‌همین دلیل متعلق به خود مردم‌اند.


آن‌ها به این دلیل مقاومت می‌کنند تا مانع شوند کشور ما از نظر انرژی، اقتصاد وابسته‌ای داشته باشد. آن‌ها مبارزه می‌کنند تا از خصوصی شدن جلوگیری کنند، روندی که از دلایل اصلی وابستگی کشور به منابع انرژی خارجی است.
آن‌ها از ملی شدن در مقابل چپاول سرمایه‌داری پشتیبانی می‌کنند.


آن‌ها شاهد پیامدهای خصوصی‌سازی در سوما بوده‌اند، جایی که بیش از ۳۰۰ کارگر معدن توسط شرکت خصوصی بهره‌برداری معدن قتل‌عام شدند. آن‌ها مبارزه می‌کنند تا مطمئن شوند یاتاگان، سومای جدیدی نخواهد شد. آن‌ها برای ملی شدن معادن مبارزه می‌کنند.


آن‌ها علیه شرایط ناامن کاری می‌رزمند. آن‌ها آگاهند که چند سال پیش چگونه سرمایه‌داران تکل (TEKEL) شرکت دولتی دخانیات را غارت کردند. آن‌ها می‌رزمند چون نمی‌خواهند به سرنوشت کارگران تکل (TEKEL) دچار شوند که پس از خصوصی‌سازی شغل‌شان را از دست دادند.


آن‌ها مقاومت می‌کنند چون انسان‌اند. آن‌ها مقاومت می‌کنند تا از سایت معدنی حفاظت کنند که درختان اقاقیا و زیتون در آن کاشته‌اند. آن‌ها برای دستیابی به امکانات اجتماعی که آنان را از همبستگی بهره‌مند می‌سازد، و برای مدارس و کودکستان‌ها ی فرزندان‌شان مقاومت می‌کنند.

آن‌ها برای آینده‌شان مقاومت می‌کنند. آن‌ها نمی‌خواهند طبیعت و زندگی بشر بر اثر ضایعات سمی نابود شوند.


به این وسیله، ما به روسا و دولت عدالت و توسعه ترکیه که آن‌ها را تشویق می‌کند، هشدار می‌‌دهیم:

این کارخانه‌ها متعلق به کارگران‌اند. این کارخانه‌ها جزو اموال عمومی تمام مردم‌اند. حتی تلاش نکنید دست خود را روی یاتاگان بگذارید. به این منظور به یاتاگان پا نگذارید.


کارگران یاتاگان تسلیم نخواهند شد!

مردم سراسر کشور در کنار آن‌ها ایستاده اند!


کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *